Oamenii încep să înţeleagă adevărul

null

Practica Falun Dafa este benefică la orice vârstă, nu există condiții prealabile pentru cultivare și practică


(Minghui.org) Am început să practic Falun Dafa în 1996. Am început să clarific adevărul în 2005 și de atunci nu am mai renunțat niciodată.

Când am început să le spun altora despre Dafa, nu existau broșuri sau autocolante disponibile. Prin urmare, am scris "Falun Dafa este bună" pe bucăți de hârtie și am folosit hârtie de indigo pentru a copia mai multe materiale de clarificare a adevărului publicate pe site-ul Minghui. Le-am atașat pe stâlpi afară, după lăsarea întunericului. Nu aveam prea multă experiență în acest sens, așa că deseori îmi era teamă și mă grăbeam. Inima îmi bătea repede, iar orice zgomot, chiar și lătratul unui câine, mă speria.

După ce site-ul Minghui a publicat broșuri de clarificare a adevărului, am început să le distribui oamenilor la intrarea în satul nostru. Au existat interferențe și, uneori, pentru siguranța mea, a trebuit să mă ascund în drumul meu spre distribuirea broșurilor. Se putea întâmpla să distribui doar treizeci de broșuri într-o noapte.

În satul meu erau doar patru practicanți la acea vreme. Era dificil pentru noi să obținem materiale. Din motive de siguranță, un practicant îngropa materialele lângă râul din sat, iar eu le luam de acolo. Eu le distribuiam apoi altor practicanți. Puteam achiziționa doar câte un singur exemplar al noilor prelegeri ale Maestrului (fondatorul și învățătorul Falun Dafa), și le citeam pe rând. Când primeam noile scrieri ale Maestrului, le copiam în secret, noaptea târziu, când familia dormea. Îmi putea lua o noapte întreagă să le termin. Acele nopți erau prețioase.

Cu ajutorul plin de compasiune al Maestrului, noi patru practicanți din sat am studiat împreună FA și am împânzit întregul sat cu materiale de clarificare a adevărului. Toți sătenii au aflat în curând că "Falun Dafa este bună" și despre renunțarea la Partidul Comunist Chinez (PCC) și la organizațiile sale. Bannerul "Falun Dafa este bună" a fost afișat pe zidul satului și a rămas acolo intact timp de mai mulți ani.

Într-un an, poliția a venit să-mi percheziționeze casa. Mi-au confiscat toate cărțile Dafa și câteva sute de yuani în numerar. Vestea s-a răspândit rapid în satul meu și mulți săteni au venit la mine acasă pentru a mă ajuta. Câteva femei în vârstă m-au înconjurat pentru a mă proteja și i-au luat pe polițiști la întrebări cu glas tare: "Această femeie în vârstă este bună. Sătenii îi cer adesea ajutorul și ea nu refuză niciodată pe nimeni. De ce ați arestat o persoană atât de bună?". Polițiștii nu au avut încotro și au plecat.

Sunt încă emoționată când îmi amintesc acea zi. Acei săteni binevoitori au înțeles adevărul despre Falun Dafa și și-au ales un viitor frumos pentru ei înșiși protejându-mă.

Am avut multe alte experiențe emoționante în timp ce clarificam adevărul când m-am mutat ulterior în oraș.

Iarna trecută, am dăruit o amuletă Dafa unui trecător, după ce i-am explicat adevărul despre Dafa. O femeie a trecut pe lângă noi și i-am dat rapid o amuletă în timp ce continuam să vorbesc cu trecătorul. Acea femeie a citit amuleta și s-a întors să mă îmbrățișeze. Ea era de acord cu Dafa; comportamentul ei m-a emoționat. Nu vorbea, dar s-a înclinat în fața mea cu mâinile unite în poziție de rugăciune, ca și cum ar fi așteptat mii de ani doar pentru acest moment în care primea amuleta cu mesajul: "Falun Dafa este bună".

Când am întâlnit pentru prima dată o profesoară pensionară din cartierul meu, aceasta se afla în cârje după ce suferise un atac cerebral. I-am vorbit despre Dafa, iar ea a fost de acord să renunțe imediat la PCC. I-am spus că, repetând: "Falun Dafa este bună; Adevărul, Compasiunea și Toleranța sunt bune", va fi binecuvântată.

Când ne-am întâlnit din nou după mai bine de o lună, m-a luat de mână înainte de a o saluta și mi-a spus emoționată: "Aveți dreptate. Dafa este cu adevărat minunată!" Mi-a spus că, la scurt timp după ce a renunțat la PCC, nu a mai avut nevoie de cârje pentru a merge. Nu mai era obosită mergând la piață și putea să-și care singură cumpărăturile acasă. Ea a experimentat personal cât de minunată este Dafa.

Ulterior, ea mă ajuta atunci când clarificam adevărul pentru alți oameni. Spunea: "Dafa este minunată. Uită-te la mine, am avut multe boli și a trebuit să folosesc cârje. Apoi am început să repet: "Falun Dafa este bună", și toate bolile mele s-au vindecat, nu mai am nevoie de cârje". Amuletele Dafa au fost acceptate și acei oameni au părăsit PCC.

Odată am întâlnit la piață o femeie care nu avea niciun ban la ea. I-am dat niște bani pentru o achiziție și nu mă așteptam să mi-i dea înapoi. Am profitat de ocazie pentru a-i vorbi despre Falun Dafa și ea a fost de acord cu ceea ce i-am spus. Câteva luni mai târziu, ne-am întâlnit din nou. Ea a fost încântată să mă vadă și mi-a spus că vrea să-mi dea banii înapoi. În acel moment, vorbeam despre Dafa cu o altă persoană predestinată. Ea a venit și a vorbit cu acea persoană: "Aceasta este o doamnă drăguță. Aveam de gând să cumpăr o oală într-o zi, dar îmi uitasem banii. A plătit ea, deși nu o cunoșteam. De atunci am căutat-o ca să-i dau banii înapoi. Unde poți găsi o persoană atât de drăguță în zilele noastre? Vă rog să ascultați tot ce spune."

După ce m-am mutat la oraș, nu m-am odihnit nici măcar o zi. Toată lumea mă cunoaște, de la locuitorii din comunitatea noastră până la vânzătorii din piață. Uneori, mă plimbam cu bicicleta pentru a clarifica adevărul mai multor oameni.

Deși am aproape optzeci de ani, sunt sănătoasă sub protecția Maestrului. Pot să merg cu bicicleta în locuri aflate la 11 km distanță pentru a clarifica adevărul. Unii dintre oamenii pe care îi întâlnesc îmi cer cărți Dafa; unii își ridică degetul mare și spun că aș putea trăi până la o mie de ani pentru că fac lucruri bune; alții se întreabă dacă am fost plătită să fac aceste lucruri. Odată, un tânăr ofițer de poliție a renunțat să mă aresteze după ce i-am clarificat adevărul. Indiferent de vreme, continui să ies în fiecare zi. Nu mă preocupă numărul de oameni pe care îi ajut să renunțe la PCC, doar o fac cu o inimă bună, deoarece Maestrul aranjează ca oamenii predestinați să vină la mine.

Odată cu progresul rectificării FA din acești ani, pot simți schimbarea în mediul înconjurător și în oameni. Din ce în ce mai mulți oameni sunt dispuși să accepte adevărul. Mă întâlnesc adesea cu oameni care au părăsit PCC și ei mă salută și îmi reamintesc să am grijă de mine. Unii vânzători din piață strigă "Falun Dafa este bună!" atunci când trec eu pe lângă standurile lor. Simt cu adevărat că oamenii care înțeleg adevărul acceptă Dafa.

Știu că încă trebuie să mă îmbunătățesc și să elimin atașamentele, cum ar fi faptul de a fi nerăbdătoare și băgăcioasă, de a bârfi cu oamenii obișnuiți, etc. Îmi lipsește autocontrolul și regret după aceea. Trebuie să-mi întăresc gândurile drepte, să fiu mai sârguincioasă și să ajut mai mulți oameni.


Chinese version available

CATEGORY: Clarifying the Truth

RELATED ARTICLES

Puteţi tipări la imprimantă şi puteţi transmite toate articolele publicate pe Clearharmony, dar vă rugăm să menţionaţi sursa.