Shen Yun îi uimeşte pe spectatorii de teatru din SUA şi Polonia: "Frumos în multe feluri"

(Minghui.org) Shen Yun Performing Arts, cu sediul la New York, a prezentat 11 spectacole în perioada 20-23 ianuarie 2022, în trei state americane (Pennsylvania, Colorado și Iowa), precum și în Toruń, Polonia.

Membri ai publicului american și polonez și-au exprimat aprecierea pentru oportunitatea de a se bucura de Shen Yun în timpul pandemiei. Nu numai că au găsit spectacolele uimitoare din punct de vedere vizual, dar au fost, de asemenea, atinși de adevărata frumusețe, diversitate și profunzime a civilizației de cinci milenii a Chinei, prezentate pe parcursul programului.

Shen Yun Global Company la sala de concerte CKK Jordanki din Toruń, Polonia, în seara zilei de 21 ianuarie. Compania a prezentat trei spectacole cu casa plină (inclusiv unul în plus) la Toruń pe 20 și 21 ianuarie. (The Epoch Times)


Shen Yun World Company la Benedum Center for the Performing Arts din Pittsburgh, Pennsylvania, pe 22 ianuarie. Compania a prezentat patru spectacole în Pittsburgh în perioada 21-23 ianuarie. (The Epoch Times)


Shen Yun New York Company la Union Colony Civic Center - Monfort Concert Hall din Greeley, Colorado, pe 22 ianuarie. Compania a prezentat două spectacole în Greeley pe 21 și 22 ianuarie. (NTD Television)


Compania Shen Yun New Era a prezentat două spectacole la Des Moines Civic Center din Des Moines, Iowa, pe 22 și 23 ianuarie. (Centrul Civic Des Moines)


Fosta Primă Doamnă din Iowa: "Îmi place spectacolul"

(De la stânga la dreapta) Bill Frank, Steve Churchill, Lynn Frank și Christine Branstad la spectacolul Shen Yun din Des Moines, Iowa. (The Epoch Times)

Bill Frank, Steve Churchill, Lynn Frank și Christine Branstad au văzut Shen Yun în Des Moines, Iowa, pe 22 ianuarie.

"Îmi place spectacolul... A fost frumos", a declarat doamna Branstad, fosta Primă Doamnă a statului Iowa. Ea este soția fostului ambasador în China și fost guvernator al statului Iowa, Terry Branstad.

Însoțitorii doamnei Branstad la spectacol au fost Bill și Lynn Frank, precum și domnul Churchill, fostul șef de personal al Ambasadei de la Beijing.

Ca persoane care au trăit în China, doamna Branstad și domnul Churchill și-au împărtășit gândurile despre prezentarea de către Shen Yun a culturii chineze înainte de comunism.

"Cu siguranță, portretizează China înainte de comunism... Când te uiți la versurile cântecelor și când se vorbește despre divinitate, cu siguranță este ceva ce nu am putea vedea astăzi", a spus dl Churchill.

Dna Branstad a spus că spectacolele au fost absolut remarcabile și a fost de acord că nu ar fi putut vedea în China de astăzi valorile tradiționale descrise în Shen Yun.

Ea a lăudat, de asemenea, prezentarea divinității și a temelor spirituale în spectacole.

"Noi, cei care cu siguranță avem credință în această țară - a fost foarte frumos să vedem acest lucru prezentat, deoarece, așa cum a spus domnul Churchill, nu vezi multă religie și credință [în China de astăzi]", a spus doamna Branstad.

Dna Branstad a mai spus că oamenii sunt nerăbdători să vadă că viața revine la normal după pandemie, iar vizionarea Shen Yun îi ajută pe oameni să se bucure de viață.

"Toată lumea este pregătită să se termine cu pandemia. Și astfel, orice ocazie pe care o avem de a ieși și de a fi alături de oameni și de a vedea un spectacol minunat este bună, deoarece suntem nerăbdători să ne întoarcem la viața de zi cu zi", a spus ea.

Domnul Churchill și-a exprimat, de asemenea, aprecierea pentru capacitatea Shen Yun de a portretiza atât de frumos cultura chineză.

"Mi-a plăcut foarte mult. Poți vedea istoria din ea și frumusețea și cât de delicată era, dar în același timp cât de puternică - și culorile. Chiar nu seamănă cu nimic din ce am văzut vreodată în China, așa că a fost cu adevărat special", a spus el.

Violonist: " Delicat" și "Superb"

Marylene Gingras-Roy, violonistă în Orchestra Simfonică din Pittsburgh, la spectacolul Shen Yun din Pittsburgh. (Televiziunea NTD)

Marylene Gingras-Roy, violonistă în Orchestra Simfonică din Pittsburgh, a văzut Shen Yun în Pittsburgh pe 22 ianuarie.

Gingras-Roy este interpretă de muzică de cameră și predă la Universitatea Duquesne și la studioul său privat de acasă, și este instructoare de violă pentru Three Rivers Young Peoples Orchestra și pentru Pittsburgh Youth Symphony.

"Mi-a plăcut la nebunie... Muzica este frumoasă. Orchestra a sunat uimitor. Și mi-a plăcut foarte mult interpreta de erhu", a spus doamna Gingras-Roy.

"Dansatorii, costumele colorate și grafica au fost cu adevărat frumoase."

"Văd eleganță și [mișcările sunt] foarte delicate. Toate mișcările sunt cu adevărat superbe. Sunt atât de sincronizate... Pot spune că muncesc din greu pentru a fi împreună", a spus ea.

Primarul din Toruń: "Convingător" și "Fantastic"

Primarul orașului Toruń Michal Zaleski la spectacolul Shen Yun din Toruń, Polonia. (Televiziunea NTD)

Primarul orașului Toruń, Michal Zaleski, a văzut Shen Yun în Toruń, Polonia, pe 20 ianuarie. El a comentat că dansatorii Shen Yun sunt de clasă mondială.

"Suntem bucuroși să găzduim acest spectacol în orașul nostru, în Toruń, un oraș plin de monumente, dar în același timp plin de dragoste pentru valorile artistice, pentru balet, teatru, operă, [și] tot ceea ce poate fi găsit și văzut în orașul nostru", a declarat primarul Zaleski.

"Locuitorii din Toruń și, de asemenea, numeroșii oaspeți care au venit aici pentru a vedea acest spectacol în orașul nostru au privit cu admirație valoarea milenară a dansului, dansul care a fost adus din China.

"Fiecare dans a fost diferit, fiecare spectacol a fost diferit și fiecare a fost convingător, interesant și ar fi într-adevăr prea îndrăzneț să distingem oricare dintre părțile minunate ale acestui spectacol.

"Muzica fantastică - muzică interpretată cu profesionalism, cu o precizie excepțională, cu acuratețe. Coordonarea mișcărilor de pe scenă și coordonarea frumuseții muzicii au făcut ca scena să pară că plutește în aer.

"Artiștii care au prezentat frumusețea artelor din China, China istorică, și-au găsit drumul către inimile publicului (și) către inimile noastre... Am putut privi cu bucurie originile frumoasei culturi chineze de acum mii de ani", a spus el.

Călugăriță catolică: "Puritatea sufletelor"

Sora Barbara Rybus la spectacolul Shen Yun din Toruń, Polonia. (Televiziunea NTD)

Sora Barbara Rybus, o călugăriță catolică, a văzut Shen Yun în Toruń, Polonia, pe 20 ianuarie.

"Fantastic, minunat. Poți vedea în toate dansurile puritatea sufletească a acelor interpreți care dansează. Artiștii vor doar să dea tot ce au mai bun pe scenă pentru a transmite celorlalți frumusețea", a spus sora Rybus.

Artiștii Shen Yun cred că prin cultivarea inimii se poate crea o artă cu adevărat sublimă, potrivit site-ului companiei.

Sora Rybus știa câte ceva despre artele orientale deoarece a lucrat mulți ani în Siberia, Rusia, în apropiere de Mongolia - care se învecinează cu China - și în acea perioadă a întâlnit chinezi. Dar spectacolul Shen Yun i-a depășit așteptările.

"Muzică minunată, culori minunate, culorile costumelor [au fost] frumos alese, dans frumos", a spus ea. I-a plăcut în mod special dansul cu mâneci lungi și fluide.

"Sunt fascinată de spectacolul lor și cu siguranță voi aștepta cu nerăbdare să văd noul lor repertoriu anul viitor."

"Dacă un om trăiește în armonie cu Dumnezeu, cu natura, cu ceilalți oameni, [atunci] are pace interioară. Această pace interioară emană din fața noastră, din ochii noștri, [și se manifestă] în contactul cu ceilalți oameni. Mi s-a părut că până și cântecele (din Shen Yun) transmit că trebuie să continuăm să mergem spre binele, spre frumusețea acestui Soare - așa cum este Dumnezeu", a spus ea.

Sora Rybus a explicat că ceea ce unii oameni descriu drept Soare sau o forță superioară pentru ea este pur și simplu - Dumnezeu, Creatorul Cerului și al Pământului.

"Nici nu mă așteptam să fie atât de strâns legat ceea ce este străvechi de ceea ce este modern. O experiență uimitoare, frumoasă. Nu pot decât să sugerez tuturor celor care vor să vadă (acest spectacol) că merită", a spus ea.

Sora Rybus a fost încântată de modul în care artiștii au interpretat ceea ce a fost scos la iveală din cinci mii de ani de civilizație și cum a fost transpus pe scenă pentru a-l arăta oamenilor de astăzi.

"Cred că această exprimare [artistică] este o misiune. Pur și simplu îi transmite omului modern că numai în armonie cu acea frumusețe care este în natura umană, de drept - putem crea ceva în lume - ceva bun.

"Dacă ne vom hrăni cu acest bine, cu frumusețea, cu această estetică, bunătatea care ar trebui să emane din noi ar putea crește în noi... Vom continua să mergem spre acest bine, spre această perfecțiune, astfel încât nimic să nu ne poată despărți de Dumnezeu și pur și simplu vom trăi într-o mare armonie cu Dumnezeu și cu oamenii", a spus ea.

Congresman: "Înduioșător" și "înălțător"

Congresmanul Ken Buck la spectacolul Shen Yun din Greeley, Colorado. (Televiziunea NTD)

Congresmanul Ken Buck din Districtul 4 din Colorado a văzut Shen Yun în Greeley, Colorado, pe 22 ianuarie.

"Este cu adevărat înduioșător... Muzica a fost frumoasă, dar ceea ce mi-a plăcut cu adevărat a fost aspectul cultural, modul în care cultura chineză a fost prezentată și acceptată de public. Am simțit cu adevărat că a fost un moment special aici să văd asta", a declarat reprezentantul Buck.

"A fost un mesaj atât de pozitiv care a fost transmis, cântecul despre ceea ce este atât de important pe Pământ și că sunt lucruri mai importante decât ceea ce facem noi aici pe Pământ.

"Muzica a fost cu adevărat specială. Este, de asemenea, o fuziune între muzica orientală și cea occidentală, iar asta a fost cu adevărat înduioșător... Erau niște sunete pe care nu sunt obișnuit să le aud când aud o orchestră occidentală, așa că o parte din frumusețe a fost să aud acele sunete diferite", a spus el.

El a încurajat oamenii să vadă Shen Yun, mai ales în aceste vremuri dificile.

"Cred că, pentru că suntem provocați în acest moment cu pandemia și pentru că suntem provocați în alte moduri, pentru că se întâmplă lucruri foarte grave în lume și pentru că există probleme grave aici, acasă... Cred că oamenii sunt deprimați și caută cu adevărat ceva pozitiv. Iar acest spectacol a fost foarte pozitiv și înălțător.

"Le-aș spune tuturor să facă tot posibilul să încerce să vadă acest spectacol și să se asigure că îl împărtășesc cu prietenii lor din comunitate, pentru că este minunat. Dacă o persoană îl vede, este și mai bine dacă 10 persoane cunosc mesajul pozitiv.

"Cred că ori de câte ori ai un grup de oameni care se exprimă prin artă, iar culorile au fost atât de strălucitoare, iar muzica a fost atât de frumoasă și dansul atât de talentat, că este pur și simplu înălțător, inclusiv mesajele care au fost transmise cu compasiune, sinceritate și toleranță și toate lucrurile pozitive pe care poveștile le-au prezentat... toată această reunire a fost cu adevărat frumoasă", a declarat reprezentantul Buck.

Primarul din Pittsburgh emite o proclamație: "Frumos în multe feluri"

Primarul orașului Pittsburgh, Ed Gainey, la spectacolul Shen Yun din Pittsburgh, Pennsylvania. (Televiziunea NTD)

Primarul orașului Pittsburgh, Ed Gainey, a vizionat Shen Yun în Pittsburgh pe 23 ianuarie.

"Mi-a plăcut foarte mult puterea de a învinge - acel mesaj de depășire, întreaga situație în care nu renunți niciodată", a declarat primarul Gainey.

"Este provocator pentru gândire. Îți folosești spiritul divin interior pentru a continua să te dezvolți, chiar și în mijlocul adversității. Acest lucru a venit pe larg și am apreciat cu adevărat acest mesaj", a spus el.

Primarul Gainey a fost de părere că toată istoria este măreață și mai ales cultura divină a Chinei, așa cum a fost prezentată în spectacolul Shen Yun, nu ar trebui să fie distrusă niciodată.

"De fapt, ar trebui să fie sărbătorită, pentru că este izbucnirea civilizației și modul în care a început. Așadar, când vorbim despre acea ființă divină, când vorbim despre istorie, vorbim despre cultură", a spus el.

El a apreciat prezentarea culturii chineze de către Shen Yun, spunând că, fără cultură, oamenii nu se pot dezvolta.

Artiștii de la Shen Yun practică Falun Dafa, o cale spirituală străveche ce combină o serie de exerciții blânde cu meditația și un sistem de credință bazat pe Adevăr, Compasiune și Toleranță.

Primarul Gainey a putut vedea că artiștii au fost inspirați de practica lor.

"Am văzut asta și mai mult... Am văzut grație și eleganță. Am văzut practică și disciplină. Am văzut capacitatea de a lucra în echipă. Am văzut atât de multe. Am văzut întregul spirit al motivației - spiritul meditației - doar permițându-le să fie capabili să demonstreze pe o scenă live exact cum își practică [credințele].

"A fost frumos, a fost frumos din multe puncte de vedere", a spus el.

Primarul Gainey a apreciat faptul că Shen Yun a venit în Pittsburgh și că a putut participa.

El a simțit că oamenii care au venit să vadă Shen Yun vor fi inspirați. "Iar eu mă gândesc mereu cum putem inspira oamenii, pentru că eu cred că atunci când îi inspiri pe oameni, scoți ce e mai bun din ei."

După ce Shen Yun World Company a tras cortina în după-amiaza zilei de 23 ianuarie, primarul Gainey din Pittsburgh a prezentat artiștilor o proclamație, mulțumind Shen Yun pentru binecuvântarea orașului și pentru spectacolul minunat. (Televiziunea NTD)


Proclamație din partea primarului din Greeley

Înainte de spectacolele Shen Yun din Greeley, Colorado, primarul John Gates din Greeley a emis o proclamație prin care a urat bun venit companiei pentru artele spectacolului:

"ÎNTRUCÂT, publicul este transportat într-o lume a frumuseții, purității și curajului, în care principiile de bunăvoință și dreptate, corectitudine și înțelepciune, respect pentru ceruri și pedeapsa divină sunt aduse la viață prin tehnici de dans sofisticate, piese orchestrate inovativ, costume frumoase și un fundal uimitor;

"ÎNTRUCÂT, eu, John Gates, în virtutea autorității cu care am fost investit în calitate de primar al orașului Greeley, proclam prin prezenta 21-22 ianuarie 2022 drept "Weekendul artelor interpretative Shen Yun" în Greeley și îi îndemn pe toți locuitorii din Greeley să vadă unul dintre spectacolele magice și încântătoare ale Shen Yun."

Spectacole viitoare

Pentru mai multe informații despre bilete și date, vă rugăm să vizitați https://shenyun.com.

Chinese version available

CATEGORY: Shen Yun Performing Arts

RELATED ARTICLES

Puteţi tipări la imprimantă şi puteţi transmite toate articolele publicate pe Clearharmony, dar vă rugăm să menţionaţi sursa.