[Celebrarea Zilei Mondiale a Falun Dafa] Falun Gong în satul meu

(Minghui.org) Aproximativ 700 de oameni locuiesc în satul meu. După ce Falun Gong (cunoscut și sub numele de Falun Dafa) a fost introdus pentru prima dată în Changchun, provincia Jilin, în 1992, aproximativ 70 dintre noi au început să o practice. În ciuda persecuției, aproximativ 40 dintre noi am refuzat să renunțăm.

După începerea persecuției, satul nostru a fost unul dintre cele mai afectate în regiune. De la vârstnici la copii, aproape toți practicanţii noștri au fost reținuți sau amenințați la un moment dat sau altul. Chiar și cei de peste 70 de ani nu au făcut excepție.

Dar, odată cu trecerea timpului, alți locuitori au văzut cum ne-am comportat și au început să fie de acord cu Falun Gong.


Secretarul de partid al satului: "Vom construi o casă mare pentru [oameni să practice exerciţiile Falun Gong]


Când un rezident a mers la secția de poliție locală pentru nişte acte, un ofițer l-a întrebat: "Am auzit că există mulți practicanți Falun Gong în satul tău. E adevărat?"

- Da, a răspuns el. "Și nu numai asta, toată lumea îi simpatizează. Dacă poliția va veni din nou să-i aresteze pe acei practicanți, nu vom lăsa să se întâmple asta. "Ofițerul a întrebat:" De ce nu? "

Această persoană i-a spus atunci o poveste. Era iarnă, iar zăpada de vreun metru blocase drumul. Rămăseseră doar două zile înainte de termenul limită pentru a-și preda cota de cereale, dar vehiculul nu putea ieși din sat din cauza zăpezii. Dacă nu respectau termenul limită, satul ar fi fost amendat și fondurile pentru educație ar fi fost reduse. "Cineva a încercat să scoată grânele cu un car cu boi, dar căruța a rămas blocată în zăpadă. Șoferul a bătut boul atât de tare încercând să-l scoată afară încât aproape că a ucis boul.", a relatat persoana.

Secretarul de partid a fost atât de îngrijorat încât a intrat în sistemul de difuzoare din sat și a cerut tuturor membrilor Partidului și Ligii Tinerilor să iasă și să curețe zăpada. Dar nimeni nu a apărut. În schimb, practicanții Falun Gong, de la adolescenți până la cei de peste 70 de ani, au ieșit și au croit o cale.

"Când au reușit în cele din urmă să scoată transportul de cereale, toată lumea a fost fericită și şi-au manifestat aprecierea. Gândește-te doar la asta: de ce nu le-am mulțumi celor din Falun Gong?

"Secretarul de partid a fost de asemenea impresionat. El a făcut o fotografie a drumului curățat și a spus: "Când vom avea bani în viitor, vom construi o casă mare pentru [oameni să facă] exercițiile [Falun Gong].

"Și acesta este doar un exemplu. La începutul acestui an, podul din partea de vest a satului s-a prăbușit din cauza unei întrețineri necorespunzătoare. Oamenii din această zonă erau foarte îngrijorați pentru că nu ar fi putut să-și semene culturile la timp. Încă odată, practicanții Falun Gong au salvat ziua. Pe cheltuiala lor, au transportat materiale de construcție în propriile lor vehicule și au reparat podul. Fermierii au reușit să-și semene semințele la timp.

"Știm cu toții că practicanții Falun Gong sunt oameni agreabili cu inimă bună. Crezi că partidul comunist ar face vreodată așa ceva?

Ofițerul a zâmbit și nu a spus nimic.


Colectare de semnături


După ce un doctor din sat a început să practice Falun Gong, el nu numai că a oferit servicii mai bune, dar i-a ajutat și pe cei care nu și le puteau permite. Toată lumea știa asta. După începerea persecuției, acest practicant a fost arestat și trimis într-un centru de detenție din oraș. Peste 90% din locuitorii satului au semnat o petiție care mărturisește caracterul său bun și cerând eliberarea sa întrucât era nevinovat.

Biroul 610 a trimis agenți în sat pentru a încerca să oprească efortul, dar nimeni nu i-a ascultat. "Facem asta din bunătatea inimilor noastre - este ideea noastră", a explicat un localnic.

După ce un alt practicant a fost arestat, un localnic a mers de la secția de poliție la biroul 610 județean, încercând să asigure eliberarea practicantului. Dintr-un program de televiziune NTD pe care îl văzuse, știa că Falun Gong este bine primit în întreaga lume. În plus, practicanţii erau întotdeauna atât de amabili și de ajutor.

Șeful Biroului 610 care asculta a întrebat atunci: "Sunteți tot practicant Falun Gong?"

Persoana a răspuns: "Știm cu toții că Falun Gong este bună și vrem să o practicăm, dar nu sunt destul de bun". El a spus că practicarea Falun Gong înseamnă că nu te lupți când ești lovit sau criticat. "Nu pot să fac asta, pentru că nu pot renunța nici măcar la fumat și băut", a adăugat el. "Dar, sincer să fiu, Falun Gong este într-adevăr bun."

Șeful de birou era foarte tulburat și a plecat fără niciun cuvânt.


Șeful satului ajută practicanții deținuți


Patru femei mai în vârstă s-au trezit foarte devreme și au agăţat bannere despre Falun Gong de-a lungul drumului până la administraţia locală. Nou-numitul Secretar de partid al localităţii le-a văzut și a contactat secția de poliție pentru a le aresta.

Când poliția a venit, femeile au început să le spună despre Falun Gong și cât de mult au beneficiat de practică. Mulți oameni s-au adunat pentru a asculta. Un ofițer a sugerat să meargă la secția de poliție pentru a-și continua conversația. Știind că directorul secției de poliție era nou de asemenea, și avea nevoie să audă ceea ce aveau ele de spus, femeile au fost de acord.

La poliţie, ele au continuat să vorbească despre Falun Gong. Când ofițerii le-au cerut amprentele digitale ca dovadă a arestării lor, femeile au refuzat să coopereze, spunând că sunt nevinovate. Și, într-adevăr, ofițerii nu le-au putut lua amprentele chiar și atunci când au încercat. "Ei bine, cred că mâinile acestor practicante Falun Gong sunt speciale pentru că pur şi simplu nu am putut să obținem amprentele lor".

Tocmai atunci, liderul satului a apărut și a început să vorbească cu directorul secției de poliție. El a spus că femeile nu au făcut nimic rău. "Lucrurile se vor aranja bine dacă le eliberați. Dacă le rețineți, ce se întâmplă dacă toți practicanții Falun Gong din sat merg la Beijing pentru a protesta?"

Curând după aceea, toate femeile au fost eliberate.


Mai mult de 90% părăsesc organizațiile de partid


După ce au fost publicate Nouă Comentarii despre Partidul Comunist în 2004, a început o mișcare majoră pentru retragerea din organizațiile de partid comunist din China. Și asta s-a întâmplat și în satul nostru.

"Cred ceea ce spun acești practicanți. Partidul este cel care persecută Falun Gong și a fabricat minciuni pentru a-l defăima", a spus un localnic. "Sunt de acord", spuse altul. "Am văzut cu toții cum practica le-a îmbunătățit sănătatea și i-a ajutat să fie binevoitori cu alții".

Unul câte unul, erau dispuși să renunțe la organizațiile partidului comunist. Unii s-au dus acasă la practicanți pentru a face acest lucru, unii și-au adus şi prietenii care voiau să facă același lucru. Și secretarul de partid al satului a fost de acord să renunțe la partid. Un om mai în vârstă, care susținea că este "un comunist de bază", de asemenea, a fost de acord, spunând: "Se pare că s-a terminat cu partidul. Nu mai vreau să stau cu el."

Peste 90% dintre locuitorii din satul meu au întrerupt acum legăturile cu partidul. Când merg la muncă, mulți poartă la ei un suvenir "Falun Dafa este bună".


Un suvenir tipic al Falun Dafa în China. Aminteşte că "Falun Dafa este bună, Adevăr-Compasiune-Toleranță sunt bune".


Mulți locuitori au fost răsplătiţi pentru curajul lor în sprijinirea Dafa. Câțiva dintre ei au luat odată un vehicul spre oraș pentru a face cumpărături. Vehicolul s-a răsturnat într-un șanț de pe șosea, dar toți au fost bine. Un localnic care a ajutat practicanții să protejeze cărțile Falun Gong după începerea persecuției a avut o experiență neobișnuită. La șantierul unde a lucrat, a căzut de la etajul 7. El a fost în comă timp de două săptămâni, dar apoi s-a recuperat în mod neaşteptat.


”Ofițer de poliție: "Falun Gong va fi exonerat"


Mulți locuitori merg la târgurile stradale. Practicanții Falun Gong merg, de asemenea, să distribuie materiale și să întrebe dacă oamenii vor să renunțe la Partid.

Într-o zi, cineva s-a grăbit spre secția de poliție. "Am văzut câțiva practicanți care au dat broșuri în piață. Cum poți lăsa să se întâmple asta? Du-te şi i-ai!

Un ofițer a râs și l-a asigurat: "Calmează-te. Mi se pare că Falun Gong va fi exonerat destul de curând."

O rudă a practicantului care a asistat la acest schimb de replici a spus că mulți ofițeri de poliție citesc adesea materiale Falun Gong, știu tot despre persecuție și nu mai doresc să urmeze politica de persecuție.


Muzica de exerciții se aude din nou


Înainte ca Partidul să interzică Falun Gong, muzica de exerciții se auzea în fiecare dimineață în multe locuri din sat. Dar s-a oprit de peste 10 ani.

Acum patru ani, unii practicanți au început să facă din nou exercițiile în aer liber. Ei se întâlnesc, de asemenea, pentru a citi cărțile Falun Gong, mai ales vara. Ocazional, trecătorii se apropie să vadă ce fac.

(Prezentată pentru "Celebrarea Zilei Mondiale Falun Dafa" 2018 pe site-ul web Minghui)

Chinese version available

CATEGORY: People in China Awaken to the Truth

RELATED ARTICLES

Puteţi tipări la imprimantă şi puteţi transmite toate articolele publicate pe Clearharmony, dar vă rugăm să menţionaţi sursa.